TEDA
Français
Deutsch
English
Türkçe
Arama Ana Sayfa İletişim2011 YILI TÜRK-ALMAN/ALMAN-TÜRK TARABYA ÇEVİRİ ÖDÜLÜ BASIN DUYURUSU-YENİ!!!

2011 Türk-Alman ve Alman-Türk Tarabya Çeviri Ödülleri Aya İrini’de Sahiplerine Takdim Ediliyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Alman Dışişleri Bakanlığı, İstanbul Goethe Enstitüsü Robert Bosch Vakfı ve S. Fischer Vakfı tarafından ortaklaşa verilen “Türk-Alman ve Alman-Türk Tarabya Çeviri Ödülü” 31 Ekim 2011 Pazartesi günü saat 18.00’de Aya İrini’de düzenlenecek törenle ikinci kez sahiplerini bulacaktır. Almancadan Türkçeye ve Türkçeden Almancaya yapılan mükemmel edebi çevirilerin ödül alacağı törene diğer davetlilerin yanı sıra T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Alman Dışişleri Bakanlığı Devlet Bakanı Cornelia Pieper katılacaktır.

Çeviri alanında Türkiye'nin ilk ve en büyük ödülü niteliğini taşıyan Tarabya Çeviri Ödülü, Alman-Türk Kültürel Ortaklık Projesi kapsamında ve “Kültürlerarası Diyalog ve Anlayış için Ernst-Reuter-Girişimi” çerçevesinde verilmektedir. Bu bağlamda, Türk edebiyatının en iyi Almanca çevirisi ve Alman edebiyatının öne çıkan en iyi Türkçe çevirisi için iki büyük ödülün yanında iki adet de “Yeni Nesil Teşvik Ödülü“olmak üzere ikişer ödül verilmektedir.

Tarabya Çeviri Ödülü’nün hedefi, Almanya ile Türkiye arasındaki manevi ve kültürel değişimi desteklemek ve edebiyat çevirmenlerinin kültürlerin aracıları olarak üstlendikleri anlamlı rolü onurlandırmaktır. Bu yılki Büyük Ödüllere, Almancadan Türkçeye yaptığı değerli çevirilerle Kâmuran Şipal ve Türkçeden Almancaya yaptığı çevirilerle Gerhard Meier layık görülmüştür. Yeni Nesil Teşvik Ödülleri ise bu yıl Nafer Ermiş ve Angelika Hoch-Angelika Gillitz-Acar ikilisine takdim edilecektir. Şeyda Öztürk, Berlin Edebiyat Kolokyumunda çalışma bursu almaya hak kazanmıştır.

Prof. Dr. Onur Bilge Kula (Yunus-Emre-Enstitüsü), Türkolog Dr. Catharina Dufft (Hamburg Üniversitesi), Türk Kitaplığı editörü Prof. Dr. Erika Glasen (Unionsverlag Yayınevi), yayıncı Michael Krüger (Hanser Yayınevi) ve gazeteci Karen Krüger (Frankfurter Allgemeine Zeitung)’den oluşan ve Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Ümit Yaşar Gözüm’ün başkanlığında toplanan Türk-Alman jürisi, Türkçeden Almancaya çeviri yapan çevirmenlerin başvurularını değerlendirerek ödül almaya hak kazananları belirlemiştir. Claudia-Hahn Raabe (İstanbul Goethe-Enstitüsü), Antje Contius (S. Fischer Vakfı), çevirmen Ahmet Cemal, Alman Dili ve Edebiyatı Uzmanı Zeynep Sayın Balıkçıoğlu ve Yazar Murat Gülsoy’dan oluşan ve Almanya Dışişleri Bakanlığı Kültür Bölümünden Petra Kochendörfer’in başkanlığında toplanan Alman-Türk jürisi ise, Almancadan Türkçeye çeviri yapan çevirmenler arasından ödül almaya hak kazananları belirlemiştir.

Almanca Site İçin Tıklayınız...

 

 

 

Bu site Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır.
© 2012 www.tedaproject.com