TEDA
Français
Deutsch
English
Türkçe
Arama Ana Sayfa İletişim62.FRANKFURT KİTAP FUARI TÜRKİYE ETKİNLİK PROGRAMI

BASIN BÜLTENİ

“Türkiye 6-10 2010 tarihleri arasında 62’ ncisi düzenlenecek Frankfurt Kitap Fuarı’na nitelikli ve zengin bir etkinlik programıyla katılıyor.”


Yayıncılık sektörünün en büyük uluslararası buluşma noktası olan Frankfurt Kitap Fuarı’nın Onur Konuğu olarak 2008 yılında başarılı bir sunum gerçekleştiren ülkemiz, sanat ve edebiyatımızın dışa açılımı ve tanıtımı çalışmalarında uluslararası alanda geniş yankı bulan başarılar elde etmiştir. Kazanılan ivmenin bu yıl da sürdürülebilmesi için, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünün Eşgüdümünde Türkiye Yayıncılar Birliği, Basın Yayın Birliği, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Türkiye Yazarlar Birliği temsilcilerinin yer aldığı Ulusal Organizasyon Komitesi kurularak 2010 yılı çalışmaları yürütülmüştür.

Türkiye ulusal standı bu yıl Hol 5.1  C974’de  300 m2 ve çocuk kitapları bölümünde (Hol 3.0 K381) 50 m2 olmak üzere, toplam 350 m2’ lik bir alanda tasarım ve etkinliklerini gerçekleştirecektir. 

Türkiye ulusal standı ve çocuk kitapları bölümünde yayıncılarımız, yayınlarını tanıtacak ve telif hakları alışverişinde bulunacaklar.

Yine bu yıl, 7 Telif Hakları Ajansının fuara katılımı sağlanmıştır. Öyle umuyoruz ki, telif ajansları özellikle Türk yazarlarına, yayıncılarına ve çevirmenlerine yeni dış bağlantılar kuracak ve dışa açılmanın en büyük ayağını oluşturan TEDA Projesine büyük katkı sağlayacaklar.       

Ulusal Organizasyon Komitesi tarafından hazırlanan program çerçevesinde her gün fuar alanında; paneller, okuma etkinlikleri ile kültürel ve sektörel tanıtım faaliyetlerinden oluşan 18 etkinlik gerçekleştirilmesi planlanmıştır. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi,İstanbul Ticaret Odası, İstanbul B.B.Kültür AŞ ve Avrupa Kültür Başkenti İstanbul 2010 Ajansı etkinlikleri de Türkiye Ulusal Organizasyon etkinlikleri içerisine alınarak sektörel katılımın genişlemesi sağlanmıştır.

2010 Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı Türkiye etkinlikleri kapsamında İngilizce olarak yazarlar, yayıncılar ile çocuk çizerleri  Kataloğu hazırlanıp bastırılmıştır. Kataloglar fuarda ilgililere dağıtılacaktır. Yazarlarımız ve yayıncılarımız hakkında bilgileri içeren www.booksfromturkey.com adlı site de proje kapsamında güncel verilerle yayına başlayacaktır. 

Türkiye ulusal standında 6 Ekim Çarşamba günü Ulusal Komite ve sektör temsilcilerinin katılımlarıyla düzenlenecek basın toplantısının ardından  “Books Odissey Plus Sergisi” gezilecek, katılımcılara bir kokteyl verilecektir. Sergi, fuar süresince ziyaretçilere açık olacak.                   


Frankfurt Kitap Fuarı  Türkiye Ulusal Etkinlikleri Programı İçin Tıklayınız… 

Bu site Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır.
© 2012 www.tedaproject.com